Správne založenie ohňa v krbe

Na kúrenie v krbe by sa malo používať suché drevo. V krbe nepoužívajte vlhké drevo, najlepšie je drevo, ktoré má okolo 10% vlhkosti. Drevo vlhkosťou nad 20% veľmi slabo horí, má malé plamene, začierňuje sklo a aj šamot na krbovej vložke a cítiť z neho zápach. Tvrdé drevo by malo schnúť v exteriéri asi dva roky prikryté pred dažďom. Drevo v pivnici alebo v uzavretých miestnostiach veľmi dlho schne a stalo sa, že už 5 ročné drevo malo vlhkosť stále nad 20%.
1. Pripravíme si: palivové (tvrdé) drevo, mäkké drevo a triesky, podpaľač (slamený alebo PEPO)
ako založiť oheň v krbe
ako založiť oheň v krbe
2. Palivové, tvrdé drevo poukladáme na spodok ohniska.
3. Ďalej naložíme pár kusov mäkkého dreva, na ktoré následne dáme podpaľač.
ako založiť oheň v krbe
ako založiť oheň v krbe
4. Na vrch dáme triesky (5-6ks).
5. Zapálime podpaľač a krbové dvierka hneď zavrieme na doraz, aby sa pri studenom komíne (zmenšený ťah) nezadymila miestnosť a aby sa netvorili čierne fľaky dymu nad krbovou vložkou a nad mriežkami. Taktiež sa nebudú tvoriť čierne fľaky dymu pri teplovzdušných rozvodoch okolo vyústenia teplého vzduchu. .
ako založiť oheň v krbe
ako založiť oheň v krbe
6. Dôležité je prívod vzduchu nastaviť na najvyšší výkon (na maximum), to znamená smerom k väčšej dierke na páke prívodu vzduchu.
ako založiť oheň v krbe
ako založiť oheň v krbe
Po čase sa nám oheň rozhorí a zapáli sa nám aj tvrdé drevo. Krbové dvierka po celom čase rozkúrenia neotvárame až kým drevo nezhorí na žeravé uhlíky a až potom môžeme pridať ďalšie drevo. Vtedy už oheň nedymí a predídeme spomínaným čiernym fľakom dymu. V miestnosti nepocítime zápach z dymu. Ak sa drevo rozhorí môžeme páku prívodu vzduchu privrieť na menší ťah, čím spomalíme prúdenie vzduchu a horenie sa nám predĺži na viac hodín. Do krbu pridávame asi 2 až 4 polená. Ak máte teplovzdušné prieduchy s krbovým ventilátorom, tak Vám odporúčame urobiť spínač na vypnutie ventilátora pri otvorení krbových dvierok a pri zatvorení ich znova zapnite. Predídete vytiahnutiu dymu z krbovej vložky a začiernenie teplovzdušných výustiek. Pri takto založenom ohni v krbovej vložke nepocítite zapáchajúci dym z ohňa a budete sa tešiť na príjemné teplo z krbu.
Krby Uváček
KU,s.r.o.
Kukučínova 493/16
92901 Dunajská Streda
Facebook - Krby UváčekInstagram - Krby Uváček