Správne založenie ohňa v krbe

1.)Do stredu roštu v krbovej vložke uložíme podpaľač, ja používam slamený, ktorý dlho horí a je bez pachu, ale môžete použiť aj podpaľač značky PEPO. Pri použití papiera, sa nám môže stať, že papier spod dreva zhorí, pod váhou dreva sa zakryje rošt a zastaví prívod vzduchu. Oheň sa nám zahasí a dôjde k začerneniu vnútra krbovej vložky. Oheň musíme znova zakladať.

2.) Na podpaľač poukladáme (5-6 ks) triesky z mäkkého dreva

3.)Ďalej uložíme zopár kusov mäkkého dreva na triesky (viď obrázok)

4.) Naložíme aj tvrdé drevo (buk, dub, agát.......)

Teraz môžeme zapáliť podpaľač a hneď zatvoríme dvierka na krbovej vložke, aby sa pri studenom komíne (zmenšený ťah) nezadymila miestnosť a aby sa netvorili čierne fľaky dymu nad krbovou vložkou a nad mriežkami. Taktiež sa nebudú tvoriť čierne fľaky dymu pri teplovzdušných rozvodoch okolo vyústenia teplého vzduchu. Prívod vzduchu nastavme na najvyšší výkon, to znamená smerom k väčšej dierke na páke prívodu vzduchu.

Po nejakom čase sa nám oheň rozhorí a zapáli sa nám aj tvrdé drevo.

Dvierka na krbovej vložke v žiadnom prípade neotvárajte kým je intenzívny oheň. Ďalšie tvrdé drevo do krbu pridajte až potom keď už oheň nebude taký intenzívny a drevo zhorí na žeravé uhlíky. Vtedy už oheň nedymí a predídete spomínaným čiernym fľakom dymu a v miestnosti nepocítite zápach z dymu. Ak sa drevo rozhorí môžete páku prívodu vzduchu privrieť na menší ťah a tým spomalíte prúdenie vzduchu a horenie sa vám predĺži na viac hodín. Do krbu pridávajte asi 2 až 4 polená. Ak máte teplovzdušné prieduchy s krbovým ventilátorom, tak vám odporúčam urobiť spínač na vypnutie ventilátora pri otvorení krbových dvierok a pri zatvorení ich znova zapnite. Predídete vytiahnutiu dymu z krbovej vložky.

Pri takto založenom ohni v krbovej vložke nepocítite zapáchajúci dym z ohňa a budete sa tešiť na príjemné teplo z krbu.

V krbe nepoužívajte vlhké drevo, najlepšie je drevo okolo 10% vlhkosti. Drevo vlhkosťou nad 20% veľmi slabo horí, má malé plamene, začierňuje sklo aj šamot na krbovej vložke a cítiť z neho zápach. Tvrdé drevo by malo schnúť asi dva roky prikryté pred dažďom v exteriéry. Drevo v pivnici alebo v uzavretých miestnostiach veľmi dlho schne a stalo sa mi ,že drevo 5 ročné malo vlhkosť nad 20%.

Pôsobíme v mestách a obciach : Bernolákovo, Hrubá Borša, Senec, Malinovo, Bratislava, Most pri Bratislave, Chorvátsky Grob, Čierna voda, Dunajská Streda, Veľký Meder, Svätý Jur, Nová Dedinka, Veľký Biel, Kráľova pri Senci, Hrubý Šúr, Miloslavov, Dunajská Lužná, Štvrtok na ostrove, Kvetoslavov, Hamuliakovo, Rohovce, Holice, Gabčíkovo, Pezinok, Modra, Galanta, Trstice, Topoľníky, Hviezdoslavov